Yurt Dışı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Decathlon‘un spor ekipman ve donanım konusunda ülkedeki boşluğu çok iyi şekilde doldurduğu gerçeğini hepimiz kabul ediyoruz fakat işin daha üst kısmı, marka çeşitliliği ve ürün yelpazesi için global markalar ile kıyasladığımızda çok geride olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bisiklet ve bisiklet ürünleri olarak baktığımızda pasta daha da küçülüyor. Uygun ürünler mevcut fakat kendi bedeninizi bulmanız için kıspet giyip güreş tutmanız muhtemel. Resmin diğer tarafında ise  Bisiklet Sepeti ve Erdoğanlar gibi lokal bisiklet mağazaları mevcut. Alışverişlerimde listenin başında olan bu mağazalar genel olarak iyiler fakat takdir edersiniz ki ürün çeşitlerinin bir sınırı var ve her ürünü cazip fiyatla bulamayabiliyoruz.

Resmin bir diğer tarafında ise Aliexpress mevcut. Leb-i derya ürün çeşidi, Kripton’a ücretsiz kargo, para iadesi ve ücretsiz değişim gibi ne kadar rekabeti arttıran enstrüman varsa hepsini dibine kadar kullanan fazla yaklaştığınızda da ister istemez sizi içine çeken bir kara delik. Hangi kimyasallar ile yıkandığı belli olmayan formaları kısa süreli kullansam da doğru yolu bulmam çok uzun sürmedi. Bu fikrimi değiştiren tekstil mühendisi arkadaşıma da bilahare teşekkür ediyorum. Ucuza, kilo ile alınan aksesuar mevzusuna girmiyorum zira akıbetlerini kullananlara sorabilirsiniz. Hal böyle olunca mecburen yüzümüzü Avrupa ve Amerika menşeili sitelere çeviriyoruz.

Yurt dışı alışveriş yaptığımız sitelere geçmeden önce genel olarak bazı konuları hatırlatmakta fayda var. Yeni değişen ve yakın zamanda değişmeyeceğinin garantisi olmayan über vergi mevzuatımız der ki, 30€ üzeri yaptığınız alışverişlerinizde %18 vergiye ve yaklaşık 5TL gümrük sunum vergisine tabi olursunuz; yani 50€ ya aldığınız ayakkabı kargo ücreti hariç kapınızda size Türk Lirası cinsinden hesaplanmış 9€+5TL ek vergi çıkaracaktır. Örnek olarak 29€’ya aldığınız ürün için kargo bedeli olarak 5€ verdiğiniz zaman total rakam, sınırı geçiyor fakat vergiye tabi durum oluşmuyor. Bir diğer husus ise gıda, sporcu takviyeleri, ilaç vs.  gümrükten geçmiyor. Yılbaşı ve uzun bayram tatilleri ise kargo sürelerini ciddi uzatıyor. Alışveriş yapmadan önce bu zamanlara dikkat etmekte fayda var. Yılbaşına 1 hafta kala verdiğim sipariş şubat ortası elime ulaşmıştı. Hakeza bayram zamanında da sürelerin uzadığına defaatle tanık oldum. Ayrıca yapacağınız alışverişleriniz taksitlendirilmiyor. 50€’ya forma aldığınızda 5€ kargo, 9€ vergi ve yaklaşık 5TL gümrük sunum vergisi ödüyorsunuz bu da kredi kartınızdan tek seferde çekilen 64€+5TL demek oluyor. Hesabınızı buna göre yaparsanız ekstre geldiğinde sürprizle karşılaşmazsınız. Ayrıca alışverişi daha az riskli hale getirmek için bilinen siteleri tercih etmeniz, sanal kart yada düşük limitli kredi kartı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Amazon; online alışverişin en önemli merkezlerinden Amerika menşeili site üzerinden Sigma Stereo arka ışık satın aldım. Sadece bir arka ışık için biraz fantezi bir hareket gibi görünebilir fakat aynı ürün Bike24 üzerinde 22€’ya satılırken Amazon üzerinden 16$’a satın aldım. Avrupa menşeili bazı ürünlerin birim fiyatı değişmezken döviz kuru $ olunca fiyat bizim için zaten yaklaşık %15 ucuzlamış oluyor. Bir örnek daha vermem gerekirse Serkan ile aynı zamanda aldığımız Sigma Rox 5 için ben 90$, o ise 90€(Almanya’dan alındı) ödemişti. New Jersey’de yaşayan aile dostumuza kargolanan ürünü gelirken getirmesi beni vergi prosedüründen kurtarmış ve işi duble kârlı hale getirmişti. Orada yaşayan bir tanıdığınız var ise ürünün ona kargolanması ve gelirken size getirmesi en sağlıklı seçenek fakat burada da ödeme esnasında döviz kuruna tabiri yerindeyse çarpılmamak lazım. Şöyle ki; ödeme ekranında Amazon, ödenecek meblağı sizden iki farklı şekilde talep eder. Birinci seçenekte kendi döviz kurunu verir; örneğin Türkiyede 1$=3.54 iken Amazon bunu size 3.7’den verir ve ödenecek tutarı hesaplar. İkinci seçenekte ise aldığınız ürünü birim fiyatıyla ödersiniz, örneğin 90$ olarak ödeme geçilir, burada kendi bankanızın döviz kuru esas alınacağından Amazon’un döviz kuruna çarpılmamış olursunuz.

Bike24; Almanya merkezli site geniş ürün gamı akabinde son tercihimde olmasına rağmen bulunamayan ürünlerin membaı niteliğinden seçenekler dahilinde yerini korumaktadır. Aslında indirim oranları ve ürün gamının memnun etmeyeceği zümre yok gibi fakat selam verdiğinizde bile çıkan 21€’luk kargo ücreti hali hazırdaki döviz kuru ile birleşince sizi farklı alternatiflere yönlendiriyor. Site üzerinden yaptığımız Sigma Rox 5 alışverişi sorunsuz şekilde elimize ulaşmıştı.

ChainReaction; 1984 yılında Ballynure Cycles ismiyle kurulan Kuzey İrlanda menşeili firmanın, marka konusundaki yelpazesi son derece geniş. 75€ üzeri alışverişlerinizde kargo için ücret almayan firma, altı için 8€ ücret alıyor. Ortalama 15 günde bir yaptığı temizlik ile hem indirimli ürünler satıyor hem de 10€ indirim kuponu verip işi sizin için daha da kârlı hale getiriyor. Forma, gidon, ayakkabı kılıfı gibi farklı türdeki alışverişlerim sorunsuz şekilde elime ulaştı. İncelemesini yaptığımız, Met StradivariusGiro Savant ve birkaç formayı buradan satın aldım. Site üzerinden ülke ve döviz kuru seçimini yaptıktan sonra ürünlerin fiyatlarından lokal vergiler düşüyor ve sadece Türkiye’deki vergiyi ödemiş oluyorsunuz.

EvansCycles; bazı Specialized ürünlerini ciddi indirimli alabileceğiniz bir site.  Airnet‘i bu site üzerinden aldım. Site Specialized ürünlerini Türkiye’ye yollamadığı için %50 indirimli olan kaskı Almanya’da bir arkadaşıma gönderip gelirken getirmesini istedim. Hızlı kargo ile cuma verdiğim sipariş salı günü Almanya’da teslim edildi. Bu haliyle toplam maliyeti Türkiye’deki liste fiyatından %50 daha ucuzdu.

Wiggle; Evveliyatı Butler Cycles adı altında 1920’lere kadar uzanan firma İngiltere’nin Portsmouth şehrinde faaliyet göstermektedir. Ürün gamı ChainReaction’a göre biraz daha sınırlı fakat genel olarak fiyatları Avrupa menşeili online mağazalar arasında açık ara en iyisi. Bol indirimli ürünleri anasayfalarından eksik olmayan Wiggle, 60€’ya denk gelen ürünler için kargo ücreti almıyor. Altında kalan tutarlarda ise 5€’ya takipsiz, 19€’ya da takipli kargo seçeneği sunuyor. Türkiye’den yapılan alımlar için vergi durumu ChainReaction ile aynı şekilde işliyor. Başta incelemesini yaptığımız Shimano RP5 olmak üzere yaptığım diğer alışverişlerim de sorunsuz olarak elime ulaştı fakat nedenini tam olarak anlayamadığım şekilde aldığım ürünler bazen ışık hızında bazen de yokuşları çıkış hızımda geliyor. Son alışverişimi takipsiz kargoyu seçerek yaptım fakat 40 gün sonunda gelen giden olmayınca kısa süren mail trafiği ile ücret iadesi aldım. Ne olursa olsun bir ürün almak istediğimde ilk açtığım websitesidir. Site üzerinde yaptığınız ilk alış verişten itibaren toplam alışverişleriniz 100£’i ulaştığında altın üye olup %5 ekstra, 500£’e ulaştığında ise %12 ekstra indirim alıyorsunuz. Bu indirim oranları belirli ürünlerde ve ilk alışverişinizden itibaren 1 yıl süre ile geçerli oluyor.

Yurt Dışı Alışveriş Nasıl Yapılır?” üzerine 8 yorum

 1. Hocam böyle yurtdışı siteleri hakkında bilgilendirici konu başlıklarına ihtiyaçlarımız oluyor bundan dolayı teşekkür ederim. Ben komple bisiklet alımı için çok site geziyorum çoğu Türkiye gönderim yapmıyor bunun sebebi nedir ebay ve Amazon örnek verecek olursak neden Türkiye’yi es geçiyorlar sonuçta kargo ile yolluyorlar diğer ülkelere yollarken iyi bize gelince yok ancak ufak parça eşyalar onların arasında bile bazıları aynı şekilde göndermiyorlar çıldırmamak içten değil bazı sitelerde yolluyor ama kargo fiyatları çok 600 900₺ arası kargo fiyatı biçenler var fiyatlar böyle olunca insan soğuyor hesaplıyorsun bisikletin fiyatı kargo fiyatı sonra ülkeye gelince vergi fiyatı bakıyorsun çığ gibi büyüyen bir fiyat ortaya çıkıyor. Aynı ürünü Türkiye’de satılanına bakıyorum yurtdışından alacağın daha pahalıya geliyor. Bazı konuları okuyorum internetten yurtdışı sitesinden alınca daha uygun diyorlar ben araştıyorum karşılaştırıyorum durum dedikleri gibi değil anlamadım bu tavsiye edenlerin özel aldıkları başka siteler mi var

  Liked by 1 kişi

  1. Yurt dışından bisiklet gibi hacim olarak büyük ürünler getirmek vergi sorunsalını beraberinde getiriyor tabi kargo ücreti de cabası.. Bu noktada iki alternatif işi daha olası hale getiriyor. Birincisi bisikleti sizin getirmeniz, ikincisi ise yurt dışında yaşayan birine bisikleti kargolayın ve gelirken getirmesini isteyin. Bu şartlar dahilinde size çıkacak ekstra bir meblağ söz konusu değil.

   Beğen

 2. Çok faydalı ve güzel bir yazı, teşekkürler. Merlin Cycle adı geçmemiş, İngiltere menşeili sitenin mail insertleri her hafta geliyor ve sezon sonu ürünler gerçekten indirimli hale gelebiliyor. TR’de 120 TL fiyatı olan trainer lastiğini kargo ve gümrük sunumu dahil takipli posta ile 80 TL’ye aldığım güvenilir bir site.

  Liked by 1 kişi

  1. Merhabalar öncelikle okuyup değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim. Merlin’den alışveriş yapma şansımız olmadı fakat bahsettiğiniz üzere lastik ve iç lastik paketlerinin uygun fiyatlara satıldığını defaatle şahit oldum. Son zamanlarda kargo firmasından dolayı bir miktar sorun yaşıyorlar fakat hem fiyatları iyi hem de ürün çeşitleri oldukça geniş.

   Beğen

 3. Diyelim ki, yurtdışına sık gidip geliyorum, oradan kendime bisiklet aldım, türkiye’ye getirdiğimde (mesela havaalanında) gümrük prosedürleri işliyor mu, işliyorsa nasıl? Başarılar, site güzel gidiyor…

  Liked by 1 kişi

  1. Öncelikle teşekkür ederiz 😎 Bisikleti aldığınız ülkede ödediğiniz rakamın içerisinde öncelikle vergi var ve oranın havaalanında o vergiyi geri iade alıyorsunuz bu ilk önemli nokta. Türkiyeye girdiğinizde büyük boyutlu kargoları teslim aldığınız ayrı bir nokta var oradan teslim alıyorsunuz ve ekstra bir vergi ödemiyorsunuz. İki bisiklet olursa yanınızda büyük ihtimal vergi prosedürüne tabi olursunuz.

   Liked by 1 kişi

 4. Gerçekten çok faydalı ve yol gösterici bir yazı olmuş. Amazon.com ve amazon.de sitelerinden ben de çok defa alışveriş yaptım ve bahsettiğiniz, doların ya da euro’nun TL’ye çevrildiği zaman oluşan 20-30 kuruşluk kur farkını merak etmiştim ama çok da üzerinde durmamıştım. Ödemeleri hep türk lirası olarak yapmıştım. Sanırım bu nedenle ciddi zarardayım 🙂 Bundan sonra direkt dolar ya da euro olarak ödeyeceğim. Böyle de kişisel bir faydası oldu bana bu yazının. Amazon’un bir güzel yanı da; 30 euro’yu geçen ürünlerde gümrük vergisini ödeme sırasında alıyorlar ve ürün size ulaştığında herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Bahsedilen siteler dışında, bike-components.de sitesini de öneririm. Kargo ücretleri 15 eurodur. Bir de benim hiç kullanmadığım ama arkadaşımın kullanıp sorun yaşamadığı, yanlış bilmiyorsam ispanya menşeili bikeinn.com sitesi var. Orada da çeşit çok fazla ve incelediğim kadarıyla fiyatlar uygun. Ayrıca ürün fiyatlarını TL olarak gösteriyor ve yine amazon gibi gümrük vergisi olursa ödeme sırasında ücretini alıyorlar.

  Beğen

  1. Merhabalar Soner 😊 Öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederiz. O kur farkına vakti zamanında biz de çarpıldık ve açıklamayı da boynumuzun borcu bildik. Amazon.de nin 30€ üzeri işlemlerde vergi noktasında sağladığı avantaj çok güzel tek seferde ödeniyor ve kapıda ödeme yapmıyorsunuz 🤙🏽 Bileinn sitesini duymadım ama bir bakacağım 👍🏼 Tavsiye için teşekkürler

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s