Troller

Devam eden pandemi süreci sosyal hayatımızı durma noktasına getirmişken, kışın gelmiş olması ile bisiklet antrenmanlarımızı evlerimizde yapmaya başladık. Tüm şartlar roller ve trainer hakkındaki düşüncelerimi hicvederek anlatmam için müsait görünüyor. Teşekkürler. 


Rollerı tercih etmemdeki sebeplerin başında, Çağrı’nın “o bayağı zorlayabilir ciddi denge ister” şeklindeki telkinini önce kismi gurur yapıp akabinde “ne kadar zor olabilir ki” diye iç sesimle verdiğim yanıt geliyor. İkinci sebep ise olduğun yerde pedal çevirmenin bir yerden sonra işin keyfini kaçırıp işi benim için daha mekanik hale getirmesiydi. Kondisyon bisikletine binecek olsam spor salonuna giderdim (kimse alınmasın).

Zayıf yönlerimizin üzerine ne kadar gidersek bir yerden sonra güçlendiğini görebiliriz. Dış mekan sürüşlerimde bisiklet üzerinde sorun yaşamazken roller üzerinde işin rengi bir miktar değişmişti. Dengeyi kaybetme korkusu gidon ile aramda kopmaz bir bağ oluşturmuştu. İlk denemelerimde, bırakın dengede kalmayı, tutunduğum balkon korkuluğu ve istemsizce dönen pedalların beraberinde getirdiği saçma görüntüler ile mahallede balkonlarından beni izleyen bir kitle yarattım. Hatırlamak dahi istemiyorum.

Pedal çevirmemle hareket eden silindirlerin üzerinde kalmak bu kadar zor olmamalıydı. Bir ara “satsam kaça gider” düşüncesiyle sahibindene baktığımda satılık rollerın trainera göre daha fazla olması ile yediğim ikinci tokatla antrenmanlarıma geri döndüm. Kaldığım yerden çevirmeye devam ederken yavaş yavaş destek aldığım korkuluklarla temas ettiğim alanı daraltmaya başladım. En son parmağımla temas ederken aniden parmağımın kaymasıyla temassız halde roller üzerinde bir süre yalpalayarak sonra da gider halde buldum kendimi (arka planda çalan müziğin sesi yükseldi), 10 saniye kadar (müziğin sesi azaldı).

Başlangıçta çok uzun süreli olmasa da yaptığım fazladan mesai bana roller üzerinde dengede kaldığım sürenin uzaması olarak geri döndü. Önceleri saatte 20-25 km/s derken 32 km/s ile gider hale geldim. Tabii bahsettiğim süreç o silindirler üzerinde geçirdiğim 100 km’nin akabinde oluştu. Rollera adapte olurken öncelikle bunu bir kapı aralığında yapmanız, omuzlarınızla kapının kenarlarından alacağınız destek ile size büyük avantaj sağlayacağı gibi saçma düşüşleriniz ile sakatlanma riskinizi de azaltacaktır. Roller üzerinde bisikletinizin dengeli bir şekilde durabilmesi için öndeki silindirin tekerleğinizi ortalaması gerekiyor. Silindirin arkasında kalan tekerleğiniz, ağırlık merkezinizin önde kalmasına ve beraberinde omuz ve el ağrılarınıza sebep olacaktır. Bu sebeple ortaladığınızdan emin olun.

Üzerinde dengede kalabilmeniz için, dışarıda yaptığınız gibi pedal çevirmeniz, konsantrasyonunuzu yitirmemeniz ve ayrıca gidon yerine 1-2 metre ileriye bakmanız da gerekiyor. Dikkatimin dağıldığı her an, yere düşmemek için tutunduğum korkuluklar ile son buldu. Gidona ağırlığı fazla vermemek, dengeli şekilde pedal çevirmek, ileriye bakmak öncelikle uyulması gerekenler arasında. Roller önce sabır, sonra emek ister. Akabinde dengenizin üst seviyeye çıkacağından şüpheniz olmasın. Şayet roller üzerinde pedal çevirirken kafesinden suluğu alıp su içebilirseniz, dengeniz üst seviyeye gelmiş demektir. Su içme kısmı şu açıdan önemli; evde antrenman yaparken dışarıdaki gibi rüzgar ile direkt temasımız olmadığından daha kısa sürede terliyoruz ve su tüketmemiz gereken periyot kısalıyor. Antrenmanın hedefine ulaşması açısından bisiklet üzerinden inmeden su içebilecek dengeyi sağlamamız gerekiyor.
Her ne kadar üzerindeyken su içebilecek seviyeye gelemesem de kendisiyle aramız oldukça iyi. Sabrı, denge sorunu ve ortamı müsait olanlara tavsiye ederim.

Diğer taraftan trainer ile antrenman yapmanın performansınızı üst seviyeye çıkarmanız için çok daha iyi bir seçenek olduğunu da unutmamanızı tavsiye ederim. Zira yaptığınız antrenmanın tüm verilerini smart özellikli trainer ile izlemeniz ayrıca zwift gibi uygulamalar ile işi daha keyifli hale getirmeniz de mümkün. Ayrıca Çağrı ile yaptığımız alttaki videoda kafanıza takılan soruların yanıtlarını almanız da muhtemel. Konu ile alakalı yorumlarınızı bu yazının altında bizimle paylaşabileceğiniz gibi kanalımıza yapacağınız üyelik ile verdiğimiz emeğin karşılığını bize alenen hissettirmiş olacaksınız.

https://youtu.be/vIHIG1oE2uw

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.