Bisikletçi Şapkaları

Geçen yaz uzun olan saçlarımdan ötürü, teri gözlerimden uzak tutacak bir ekipman arayışına girmiştim. Bisikletçi şapkalarıyla tanışmam da bu şekilde oldu.

Şapkalar genel olarak kafamızı dış etkenlerden korur. Örneğin, yağmurlu bir havada gelen suyun alından göze akmasını engeller ya da güneşli bir günde sert güneş ışınlarının etkisini azaltır.

Her ne kadar ülke topraklarında şapkanın önü havaya kalktığında Türk sinemasının unutulmaz sanatçısı Feridun Karakaya‘nın canlandırdığı Cilalı İbo karakterine benzetiliyor olsak da bu şapkalar bizim naçizane küçük bir tacımız. Aynı zamanda sivilken bile zevkle kullanabileceğimiz özgün bir aksesuar.

Kullanmaya başladıktan sonra en çok, saçımı daha düzgün tutmasını ve kaskı çıkartırken kaskın kenarına sıkışan saçlarımın yolunmasını engellemesini sevdim.

Bunların ince bir yapısı var ve  tepe noktaları beyzbol şapkalarına göre daha esnek. Şapkanın arka kısmı da elastik bir malzemeden yapılır. Bu yapısı sayesinde beyzbol şapkaları gibi bol durmaz ve kafanızın şeklini tam olarak alır.

Bisikletçi-şapkaları
Şapkalar ilkbahar, sonbahar ve yaz mevsiminde rahat kullanım için farklı kumaşlar ile üretiliyor. Ama bazı markaların kış mevsimi için de ürettiği, kulakları kaplayan termal modelleri mevcut.

Şapkaların vizör kısımları oldukça önemli. Bu kısım beyzbol şapkalarından farklı olarak aşağı ya da yukarı kalkık şekilde kullanılabiliyor. Bu vizör ufak bir çatı görevi görerek yağmur damlalarından ya da güneş ışınlarından gözlerinizi koruyor.

Bisikletçi-şapkaları-1
Aerodinamik artısı için hareket halindeyken şapkanın aşağı olarak kullanımı daha uygun olsa da profesyonel bisikletçiler içinde de Sylvian Chavanel, Bradley Wiggins ve Philippe Gilbert gibi isimler sürüş esnasında şapka vizörünü yukarı doğru kullanmayı tercih ediyor. Açıkçası ben de görüntüsü hoşuma gittiği için, çoğu zaman şapka vizörümü yukarı doğru kalkık olarak kullanıyorum.

Maalesef ülkemizde çok fazla çeşit bulmak mümkün değil. Yeniköy Sedona mağazasında, Santini markasının birkaç modeli mevcut. Kişiye özel kadro üreticisi Yasin Bingöl (Soulrider) de kendi tasarımı olan bisikletçi şapkalarını satıyor ve bunların tasarımları oldukça hoş. Daha fazla çeşit için yine yurt dışı sitelerine yönelmek zorunda kalıyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.