Antrenman Planının Önemi

Kimimiz için yıllardır içinde olduğu bir spor dalı, kimilerimiz için bir uğraş ya da egzersiz biçimi, bisiklet. Merdivenleri rahat nefes çıkması, vücudunun şekillenmesi, yediklerine dikkat etmeye başlaması ve geceleri iyi uyku çekmesiyle başlayan bu serüven performans kaygısına dek ulaşıyor.

Bu performans kaygısının sizi nereye götüreceğine siz karar vereceksiniz. Fakat bisiklet, bir hayat disiplini ve yol arkadaşı hâline gelmişken daha iyinin arzusu artar. Strava başta olmak üzere, bisikletçilerin sosyal medyası üzerinde kendini ve diğer sürenleri takibe başlamasıyla mücadele ve kıyas durumları oluşur. Grup halinde sürdüğünüz kişiler kendinizi sınamanızda fayda sağlar. Nihayetinde geçen zamanla kendinizdeki artık geri dönülemez değişimin farkına varırsınız. Profesyonel ya da öyle olmaya çalışan, bu işe hayatını adayan insanların verdiği ilhamla, orada burada duyduklarınızla yarışlara katılmaya karar verirsiniz.

Yarışlar, evet! Peki kafalarına estikçe süren ve belli bir plan dahilinde “antrenman” yapmayan biri ne kadar başarılı olabilir, olsa da bunu ne kadar süre boyunca istikrarlı biçimde devam ettirebilir. İşte burada antrenman bilimi devreye giriyor.

Yalnız yarışlara katılmak değil, bu uğraşısında ilerleme kaydetmek, daha doğrusu sağlıklı biçimde ilerleme kaydetmek isteyen bisikletçimiz ne yapmalı?

Kendini antrenman biliminin serin; terletmez ve üşütmez kollarına bırakmalı.

Öncelikle asıl hedefinize yönelik uzun süreli, yıllık, aylık, haftalık ve günlük gerçekçi hedefler koymalısınız. Özelden genişe değil, genişten özele olmalı. Bu günlük (birim) antrenmanlarınızı yaparken amacınızı unutmamanızı ve ona daha sıkı sarılmanızı sağlar. Bunlar işin ağır teorik kısmı. Fakat amatör profesyonel sporcularımızın ya da ilerleme kaydetmek isteyen sürücülerimizin gözden kaçırdığı gerçek şu ki yalnız bisiklet üzerinde geçirdiğiniz vakitler daha iyi sonuçlar için yeterli değildir.

Temelde üç antrenman dönemi vardır. Bunlar; hazırlık, müsabaka ve geçiş dönemidir. Yarış hedeflerinizi koydunuz, hazırlık döneminde kuvvet, denge ve esneklik antrenmanlarına ağırlık verdiniz. Bu şekilde gelecek sezon için vücut direncinizi arttırdınız. Sezon içine ise bunları serpiştirerek, yoğunluğu çeşitli bisiklet antrenmanlarına vererek devam ettiniz ve iyi bir sezon sonrası bir sonraki sezon öncesi geçiş dönemine geldiniz. Gözden kaçan ve belki de en önemlisi olan dönem budur. Bu dönemde sporcu muayeneleri yapılır. Gözünüzde hiiiç büyütmeye gerek yok, rutin sağlık kontrolleri fakat bir sporcuya yönelik bunların daha özenle yapılanı. Kontroller sonrası saptanan sorunların -örneğin sıklıkla karşılaşılan diz, bel ve el ve bilek sorunları- giderilmesine yönelik çalışmalara geçiş ve hazırlık döneminde yer verilir. Bu şekilde sezon içinde çok daha iyi bir performans alacak ve sezon sonunda çok daha iyi hissediyor olacaksınız. Bunların yanı sıra hazırlık döneminde farklı spor branşları ile ilgilenerek bedenen ve ruhen yorgun düşmüş sizi ayağa kaldıracak, sezon içinde bisikleti özlemiş ve ona daha istekle biniyor olacaksınız. Kış sporları, yüzme, koşu, pilates ve yoga gibi sporlarla ya da size özgü olan herhangi bir branşla o dönemi geçirebilirsiniz. Burada önemli olan tek bir branşı sürekli yapıyor olmak değil, azar azar hepsine eğilmek. Bu şekilde farklı şekilde çalışmayı öğrenen vücudunuzun tepkileri, sıklıkla çalışan kas grupları da değişecek. Örneğin, bir yol bisikletçisi için kışın dağ bisikleti kullanımı reflekslerini geliştirecek, teknik çalışmalarla pek kullanmadığı kas gruplarını da kullanacak diğer yol bisikletçilerini önüne geçecektir.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda yarışa yönelik aşırı yüklenmeler, bilinçsiz yapılan antrenmanlar, belli bir ivmeyi gözetmeden performansta sergilenen ani iniş çıkışlar sağlık sorunları doğurur. Peki, spora sağlıklı olmak ya da iyi hissetmek için başlayan siz, şimdi nasıl hisseder?

Unutmayın, bir şeyi arttırmak için önce muhafaza etmeyi öğrenmeliyiz. Sağlıkla 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.