#İNCELEME# “Castelli Puro 2” Uzun Kollu Kışlık Forma

Hikayemiz Vittore Gianni‘nin 1876 yılında, Milano’da kendi ismiyle spor kıyafetleri üretmesiyle başlıyor. Vittore ilk kez 1920’de, beş kez Giro kazanan Alfredo Binda için bisiklet kıyafeti üretiyor ve bu sayede futbol haricinde farklı bir spor dalına temas ediyor.

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (12)
Kısa süre sonra, 1935’te Gianni‘nin ekibine dahil olan Armando Castelli, 1939 yılında şirketi satın alarak günümüze kadar uzanan hikayeye ismini veriyor. İlerleyen yıllarda devraldığı portföye, İtalya bisiklet tarihine adını altın harflerle yazdıran, iki efsanevi bisikletçi Gino Bartali ve Fausto Coppi‘yi dahil ediyor. Armando, böylelikle şirketinin konumunu yukarılara taşımak için gerçekleştireceği pek çok ilkten birine imza atıyor; 1977 yılında ürettikleri ilk likra taytı 1981 yılında ürettikleri ilk renkli tayt izliyor, 1984 yılında Francesco Moser’in Paris-Roubaix yarışında giydiği fonksiyonel termal kıyafetler de markanın bisiklet sporuna kazandırdığı yeniliklerden sadece birkaçı. Günümüze gelene kadar birçok büyük turun sponsoru olan Castelli, aktif olarak Team Sky takımının da giyim sponsoru.

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (6)
Tasarımlarını oldukça beğendiğim ve halen Rosso Corsa 9 serisi çoraplarını kullandığım markaya, döviz kurlarından ötürü ne yazık ki bir türlü gerekli alakayı gösteremiyordum fakat “Black Friday” indirimi ile uzun süredir takipte olduğum uzun kollu kışlık formayı kargo hariç 45$’a satın aldım.

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (9)
Tüm detaylarıyla kalite hissini başarılı şekilde veren Puro 2 vücudunuzu oldukça iyi sarıyor. Forma 278 gr ağırlıkta ve arkasında üç adet cebi bulunuyor, bunlardan bir tanesi fermuarlı. Anahtar ve telefon için fermuarlı cep oldukça kullanışlı. Fermuarın üzerindeki yansıtıcı şerit gece sürüşlerinde fark edilmemiz açısından eklenmiş güzel bir detay.

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (1)

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (4)

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (7)

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (8)
Kollarının içi dahil, %100 polyester kumaşla kaplı ve oldukça sıcak tutuyor. Web sitesinde 13-20 derece arasında kullanımı tavsiye edilen formanın rüzgar kesme ve yağmur geçirmeme konusunda herhangi bir vaadi yok. Rüzgar kesici ceket altında, kışın soğuk havalarda kullandığım Puro 2, nefes alabilen yapısı ile kullanım esnasında aşırı terlemeye sebep olmadı. Küçük detaylara verdikleri önemin en güzel örneği, bileğinizin içeri hareketi düşünülerek tasarlanmış bilek kısmı, bu detay ise oldukça şık.

castelli-puro-2-jersey-surf-blue (2)
Kullandığım süre zarfında memnun kaldığım formanın bele temas eden iç kısmında silikon türevi kaymayı engelleyen bir şerit kullanmamalarını tek eksik olarak değerlendirebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.