“Bisiklet Bakımı & Genel Eğitim” Shimano Türkiye #BilgiBisiklet, #BeşiktaşUnicycle

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (1)

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (2)

Bu hafta sonunu, Bilgi Üniversitesinde, Shimano ve Beşiktaş Unicycle işbirliğiyle düzenlenen bisiklet etkinliğinde geçirdik. Öncelikle Shimano Türkiye ekibinin üniversiteler içerisinde bu tarz etkinliklere destek vermesi beni çok mutlu etti. Bu güzel beraberlik sayesinde hem üniversite gençliği bisiklet hakkında bilgileniyor hem de yeni teknolojiler ve marka hedefleri kullanıcılar ile buluşabiliyor.

Etkinlik bisiklet farklarının anlatılmasıyla başladı. Etkinlik süresince sunumu Shimano Türkiye’den Mihraç Bayındır, güzel ve sade bir dille herkese yardımcı olmaya çalışarak gerçekleştirdi. Konular önce ana hatları ile daha sonra alt başlıklarına inilerek tek tek anlatıldı.

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (3)

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (4)

MTB tarafında E-MTB çok dikkatimi çekti. Elektronik sistemler bizde de yavaş yavaş yayılmaya başlıyor. Bu sistemler herhangi bir tuşa bastığınızda bisikleti sizin için yürütmüyor. Siz ne kadar güç uygularsanız sistemde size aynı oranda destek veriyor.  Elektronik sistemin batarya dahil toplam ağırlığı 6kg civarındaymış. Ağırlık dezavantaj oluşturabilir diye düşünürken, Mihraç’ın sistemin bize sağladığı desteğin 600cc bir motorun gücüne eşit olduğunu belirterek aklımdaki soruyu da yanıtlamış oldu. Bu tork dik ve zorlu arazi koşulları için bile oldukça yeterli.

Sistem üzerine entegre akıllı bilgisayar ile anlık verilerinizin tamamını görüntüleyebiliyorsunuz. Batarya ömrü ise 120-150km arasında.

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (7)

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (5)

Bisiklet farklarından sonra bisiklet bakımına geçildi. SHIMANO’nun kendi sitesi üzerinde sadece basit sorular ile, bisikletin sorun yaşanan ve bakım isteyen parçalarını doğru tespit etmeye yarayan uygulamasını inceledik. Bence uygulama özellikle bu anlamda yeterli bilgisi olmayan hobi kullanıcıları için biçilmiş kaftan. Bisikletinizde yaşanan sorun için hangi parçalara bakım yaptırmanız gerektiğiyle ilgili sizleri yönlendiriyor.
http://www.shimano.com/bikecheck adresinde uygulamayı deneyebilirsiniz.

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim

Doğru vites kullanımı ve vites ayarlarıyla ilgili kıs bir bilgilendirmeden sonra bike-fit üzerine konuşuldu. Mihraç kullanıcı sorunlarını da değerlendirerek bike-fit uygulamasının aşamalarını, yanlış fren ve sele pozisyonlarının bile insan vücuduna etkilerini katlımcılara detaylıca anlattı. Günün sonunda katılımcılardan 4 kişiye bike-fit uygulaması yapıldı. Bisiklet marka ve modele göre olması gereken kadro ölçüleri ölçüm sonunda uygulama yapılan katılımcılarla rapor şeklinde paylaşıldı.

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (10)

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (9)

shimano-türkiye-bilgi-santralistanbul-teknik-eğitim (8)

Son olarak Mart ayının 3. haftası yapılacak ve sadece bisiklet sektörünü hedefleyen fuarın katılımcısı olduklarını söyleyen Miraç, fuarın son gününde Grand Fondo başlangıcının etkinlik alanından verileceğini bizlerle paylaştı.

Oldukça verimli geçen etkinliği düzenleyen Bilgi Bisiklet, Beşiktaş Unicycle ve SHIMANO Türkiye ekibine teşekkür ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.