“Kışın Bisiklet Kullanımı” Atölye 25.4 -Orbea Türkiye

Atölye 25.4’te daha önce düzenlenen “Yolda Bisikletim Bozulursa” etkinliğine katılmıştık. Orbea Türkiye sponsorluğunda yapılan “Kış Bisikletçiliği” etkinliğinin konusu zor hava koşullarında bisiklete binenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğiydi.

Etkinlik öncesi etrafı inceleme fırsatım oldu. Tezgahın yeri değişmişti, daha ferah bir ortam olmuş. Kesinlikle böyle daha iyi, sonraları bunun faydasını da gördük.

Cuma akşamı 19.00’da başlayacak etkinlik yağmurdan aksayan ulaşım sebebiyle 19.30’da başladı. Bu uzun etkinliğin sonunda o ufacık atölye bir aralık günü yirmi kişi ile sıcacık oldu.

atölye-25.4-emirhan-kılıç-orbea-türkiye

Bir saatlik anlatımın ardından ufak bir mola verildi, Yunus Emre’nin hazırlayıp ikram ettiği bergamotlu çaylarla daha da ısındık. Sohbet oldukça koyuydu. Farklı bisiklet tipi kullanıcıları arasında fikir alışverişi oldu. Facebook üzerinden duyurulan bu etkinliğe yeni arkadaşlar katılmıştı.

Alt konu başlıklarından ilki “Kış Bisikletçiliğinde Giyim”di. Vücudu kapalı tutmanın önemi vurgulandı. Bunun için windstopper diye tabir edilen rüzgar geçirmez ekipmanların uygun olduğu, sağlığı ve sürüş keyfini koruduğu anlatıldı. Özellikle sürüşün ilk 5-10 dakikasında üşüyecek şekilde giyinmenin daha sağlıklı olacağının altı çizildi. Uç organlarda eldiven ve ayakkabı kılıfının konforu arttırdığı birkaç acı deneyimle akıllara kazındı.

atölye-25.4-emirhan-kılıç-orbea-türkiye (7)

İkinci konu başlığı “Bisikletten Çıkan Sesler”di. Alüminyum ve karbon bisiklet ekipmanlarında bakımın değişiklik gösterip uygun tork ayarı ve yağlamanın önemine dikkat çekildi. Sesleri tanımamız için, ekipmanlar üzerinde konuşurken bisiklet sporunda çığır açan en önemli faktörün kilitli pedal kullanımı olduğu belirtildi.

atölye-25.4-emirhan-kılıç-orbea-türkiye (2)

Emirhan, “Lastik değiştirmeyi bilmeyen var mı?” dediğinde kimsenin sesi çıkmadı, hepimiz biliyorduk (!) İnce ince bize nelere dikkat ederek değiştirmemiz gerektiğinin gösterdi. Acemiyken hepimizin karşılaştığı yılan ısırığı vakalarını konuştuk. Ardından onun tek hamle ile arka jantı rubleden kurtarıp zinciri geçirerek takmasıyla “dur dur dur” diye sesler yükseldi, kimimiz daha da yaklaşıp seyretti kimimiz videoya aldı. Oldukça etkili bir hokus pokustu.

atölye-25.4-emirhan-kılıç-orbea-türkiye (4)

Çıkan seslerin özellikle yokuşlarda artış göstereceği belirtildi. Pedal bakımı, değişen göbek teknolojileri, verimlilik arttırımı için yapılabilecek değişikliklerden bahsedildi.

atölye-25.4-emirhan-kılıç-orbea-türkiye (3)

Son olarak “Uygun Lastik Seçimi” üzerinde duruldu. Küçük bir soru-cevap yapıldıktan sonra katılımcılara Lezyne’nin yama kiti hediye edildi. Bir çay ikramı daha ve günü hatırlatacak sıcak, toplu bir fotoğraf…atölye-25.4-emirhan-kılıç-orbea-türkiye (5)

atölye-25.4-emirhan-kılıç-orbea-türkiye (6)

Bu etkinlikte emeği geçen Atölye 25.4 ekibine, Orbea Türkiye’ye ve katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Oldukça keyif aldığımız bir etkinlik oldu. Bir sonrakini şimdiden bekliyorum.

Reklamlar

“Kışın Bisiklet Kullanımı” Atölye 25.4 -Orbea Türkiye” için 2 yorum

  1. güzel bir yazı, ufak bir düzeltme :

    sinek ısırığı — > snake bite –> yılan ısırığı (iç lastiğin jant ile dış lastik arasında sıkışarak patlaması)

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.