Yurt Dışından Alışveriş için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Decathlon‘un spor ekipman ve donanımları konusunda ülkedeki boşluğu çok iyi bir şekilde doldurduğu gerçeğini hepimiz kabul ediyoruz. Fakat işin daha üst kısmı, marka çeşitliliği ve ürün yelpazesi için, global markalar ile kıyasladığımızda çok geride olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bisiklet ve bisiklet ürünleri olarak baktığımızda pasta daha da küçülüyor. Uygun ürünler mevcut fakat kendi bedeninizi bulmanız için kispet giyip güreş tutmanız olası. Resmin diğer tarafında ise Bisiklet Sepeti ve Erdoğanlar gibi lokal bisiklet mağazaları mevcut. Alışverişlerimde listenin başında olan bu mağazalar genel olarak iyiler fakat takdir edersiniz ki ürün çeşitlerinin bir sınırı var ve her ürünü cazip fiyatla bulamayabiliyoruz.

Resmin bir diğer tarafında ise AliExpress mevcut. Leb-i derya ürün çeşidi, Kripton’a ücretsiz kargo, para iadesi ve ücretsiz değişim gibi ne kadar rekabeti arttıran enstrüman varsa hepsini dibine kadar kullanan fazla yaklaştığınızda da ister istemez sizi içine çeken bir kara delik. Hangi kimyasallar ile yıkandığı belli olmayan formaları kısa süreli kullansam da doğru yolu bulmam çok uzun sürmedi. Bu fikrimi değiştiren tekstil mühendisi arkadaşıma da tekrardan teşekkür ediyorum. Ucuza, kilo ile alınan aksesuar mevzusuna girmiyorum zira akıbetlerini kullananlara sorabilirsiniz. Hâl böyle olunca mecburen yüzümüzü Avrupa ve Amerika menşei sitelere çeviriyoruz.

Yurt dışı alışveriş yaptığımız sitelere geçmeden önce genel olarak bazı konuları hatırlatmakta fayda var. Yeni değişen ve yakın zamanda değişmeyeceğinin garantisi olmayan muhteşem vergi mevzuatımız der ki: Alışverişiniz 30€ üzerindeyse %18 vergiye ve yaklaşık 5 TL gümrük sunum vergisine tabi olursunuz. Yani 50€’ya aldığınız ayakkabı kargo ücreti hariç kapınızda size Türk Lirası cinsinden hesaplanmış 9€+5 TL ek vergi çıkaracaktır. Örnek olarak 29€’ya aldığınız ürün için kargo bedeli olarak 5€ verdiğiniz zaman total rakam, sınırı geçiyor fakat vergiye tabi durum oluşmuyor. Bir diğer husus ise gıda, sporcu takviyeleri, ilaç vb. gümrükten geçmiyor. Yılbaşı ve uzun bayram tatilleri ise kargo sürelerini ciddi uzatıyor. Alışveriş yapmadan önce bu zamanlara dikkat etmekte fayda var. Yılbaşına bir hafta kala verdiğim sipariş şubat ortası elime ulaşmıştı. Bayram zamanında da sürelerin uzadığına birçok kez tanık oldum. Ayrıca yapacağınız alışverişleriniz taksitlendirilmiyor. Örneğin 50€’ya forma aldığınızda 5€ kargo, 9€ vergi ve yaklaşık 5 TL gümrük sunum vergisi ödüyorsunuz, bu da kredi kartınızdan tek seferde çekilen 64€+5 TL demek oluyor. Hesabınızı buna göre yaparsanız ekstre geldiğinde sürprizle karşılaşmazsınız. Ayrıca alışverişi daha az riskli hale getirmek için bilinen siteleri tercih etmeniz, sanal kart yada düşük limitli kredi kartı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Amazon: Online alışverişin en önemli merkezlerinden Amerika menşei site üzerinden Sigma Stereo arka ışık satın aldım. Sadece bir arka ışık için biraz fantezi bir hareket gibi görünebilir fakat aynı ürün Bike24 üzerinde 22€’ya satılırken Amazon üzerinden 16$’a satın aldım. Avrupa menşei bazı ürünlerin birim fiyatı değişmezken döviz kuru $ olunca fiyat bizim için zaten yaklaşık %15 ucuzlamış oluyor. Bir örnek daha vermem gerekirse Serkan ile aynı zamanda aldığımız Sigma Rox 5 için ben 90$, o ise 90€ (Almanya’dan alındı) ödemişti. New Jersey’de yaşayan aile dostumuza kargolanan ürünü gelirken getirmesi beni vergi prosedüründen kurtarmış ve işi duble kârlı hale getirmişti. Orada yaşayan bir tanıdığınız var ise ürünün ona kargolanması ve gelirken size getirmesi en sağlıklı seçenek fakat burada da ödeme esnasında döviz kuruna, tabiri caizse çarpılmamak lazım. Şöyle ki ödeme ekranında Amazon, ödenecek meblağı sizden iki farklı şekilde talep eder. Birinci seçenekte kendi döviz kurunu verir, örneğin Türkiye’de 1$=3.54 iken Amazon bunu size 3.7’den verip ödenecek tutarı hesaplar. İkinci seçenekte ise aldığınız ürünü birim fiyatıyla ödersiniz, örneğin 90$ olarak ödeme geçilir, burada kendi bankanızın döviz kuru esas alınacağından Amazon’un döviz kuruna çarpılmamış olursunuz.

Bike24: Almanya merkezli site son tercihim olmasına rağmen geniş ürün gamıyla bulunamayan ürünlerin membaı niteliğinde olduğundan seçenekler arasındadır. Aslında indirim oranları ve ürün gamının memnun etmeyeceği zümre yok gibi fakat selam verdiğinizde bile çıkan 22€’luk kargo ücreti hali hazırdaki döviz kuru ile birleşince sizi farklı alternatiflere yönlendiriyor. Site üzerinden yaptığımız Sigma Rox 5 alışverişi sorunsuz şekilde elimize ulaşmıştı.

ChainReaction: 1984 yılında Ballynure Cycles ismiyle kurulan Kuzey İrlanda menşei firmanın, marka konusundaki yelpazesi son derece geniş. 75€ üzeri alışverişlerinizde kargo için ücret almayan firma, altı için 8€ ücret alıyor. Ortalama 15 günde bir yaptığı temizlik ile hem indirimli ürünler satıyor hem de 10€ indirim kuponu verip işi sizin için daha da kârlı hale getiriyor. Forma, gidon, ayakkabı kılıfı gibi farklı türdeki alışverişlerim sorunsuz şekilde elime ulaştı. İncelemesini yaptığımız, Met StradivariusGiro Savant ve birkaç formayı buradan satın aldım. Site üzerinden ülke ve döviz kuru seçimini yaptıktan sonra ürünlerin fiyatlarından yerel vergiler düşüyor ve sadece Türkiye’deki vergiyi ödemiş oluyorsunuz.

EvansCycles: Bazı Specialized ürünlerini ciddi indirimli alabileceğiniz bir site. Airnet‘i bu site üzerinden aldım. Site Specialized ürünlerini Türkiye’ye yollamadığı için %50 indirimli olan kaskı Almanya’da bir arkadaşıma gönderip gelirken getirmesini istedim. Hızlı kargo ile cuma verdiğim sipariş salı günü Almanya’da teslim edildi. Bu haliyle toplam maliyeti Türkiye’deki liste fiyatından %50 daha ucuzdu.

Wiggle: Önceleri Butler Cycles adı altında 1920’lere kadar uzanan firma İngiltere’nin Portsmouth şehrinde faaliyet göstermektedir. Ürün gamı ChainReaction’a göre biraz daha sınırlı fakat genel olarak fiyatları Avrupa menşei online mağazalar arasında açık ara en iyisi. Bol indirimli ürünleri ana sayfalarından eksik olmayan Wiggle, 60€’ya denk gelen ürünler için kargo ücreti almıyor. Altında kalan tutarlarda ise 5€’ya takipsiz, 19€’ya da takipli kargo seçeneği sunuyor. Türkiye’den yapılan alımlar için vergi durumu ChainReaction ile aynı şekilde işliyor. Başta incelemesini yaptığımız Shimano RP5 olmak üzere yaptığım diğer alışverişlerim de sorunsuz olarak elime ulaştı fakat nedenini tam olarak anlayamadığım şekilde aldığım ürünler bazen ışık hızında bazen de yokuşları çıkış hızımda geliyor. Son alışverişimi takipsiz kargoyu seçerek yaptım fakat 40 gün sonunda gelen giden olmayınca kısa süren mail trafiği ile ücret iadesi aldım. Ne olursa olsun bir ürün almak istediğimde ilk açtığım web sitesidir. Site üzerinde yaptığınız ilk alışverişten itibaren toplam alışverişleriniz 100£’i ulaştığında altın üye olup %5 ekstra, 500£’e ulaştığında ise %12 ekstra indirim alıyorsunuz. Bu indirim oranları belirli ürünlerde ve ilk alışverişinizden itibaren 1 yıl süre ile geçerli oluyor.

24 thoughts on “Yurt Dışından Alışveriş için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 1. Hocam böyle yurtdışı siteleri hakkında bilgilendirici konu başlıklarına ihtiyaçlarımız oluyor bundan dolayı teşekkür ederim. Ben komple bisiklet alımı için çok site geziyorum çoğu Türkiye gönderim yapmıyor bunun sebebi nedir ebay ve Amazon örnek verecek olursak neden Türkiye’yi es geçiyorlar sonuçta kargo ile yolluyorlar diğer ülkelere yollarken iyi bize gelince yok ancak ufak parça eşyalar onların arasında bile bazıları aynı şekilde göndermiyorlar çıldırmamak içten değil bazı sitelerde yolluyor ama kargo fiyatları çok 600 900₺ arası kargo fiyatı biçenler var fiyatlar böyle olunca insan soğuyor hesaplıyorsun bisikletin fiyatı kargo fiyatı sonra ülkeye gelince vergi fiyatı bakıyorsun çığ gibi büyüyen bir fiyat ortaya çıkıyor. Aynı ürünü Türkiye’de satılanına bakıyorum yurtdışından alacağın daha pahalıya geliyor. Bazı konuları okuyorum internetten yurtdışı sitesinden alınca daha uygun diyorlar ben araştıyorum karşılaştırıyorum durum dedikleri gibi değil anlamadım bu tavsiye edenlerin özel aldıkları başka siteler mi var

  Liked by 1 person

  1. Yurt dışından bisiklet gibi hacim olarak büyük ürünler getirmek vergi sorunsalını beraberinde getiriyor tabi kargo ücreti de cabası.. Bu noktada iki alternatif işi daha olası hale getiriyor. Birincisi bisikleti sizin getirmeniz, ikincisi ise yurt dışında yaşayan birine bisikleti kargolayın ve gelirken getirmesini isteyin. Bu şartlar dahilinde size çıkacak ekstra bir meblağ söz konusu değil.

   Like

   1. Küçük bir tavsiye…
    Bu tür ürünleri Amerika’dan getirtirken, ürünü aldığınız firmayı değil de kargo şirketlerini kullanırsanız genellikle daha az masraf çıkar. Viabox’ı tavsiye ederim. Hem diğerlerinden (myus.com, fishisfast, borderlinx, shipito, ws1 v.b) daha ucuz hem de paketlerinizin içeriğini anlık olarak hem de bedavaya görüntüleyebiliyorsunuz.

    Liked by 1 person

 2. Çok faydalı ve güzel bir yazı, teşekkürler. Merlin Cycle adı geçmemiş, İngiltere menşeili sitenin mail insertleri her hafta geliyor ve sezon sonu ürünler gerçekten indirimli hale gelebiliyor. TR’de 120 TL fiyatı olan trainer lastiğini kargo ve gümrük sunumu dahil takipli posta ile 80 TL’ye aldığım güvenilir bir site.

  Liked by 1 person

  1. Merhabalar öncelikle okuyup değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim. Merlin’den alışveriş yapma şansımız olmadı fakat bahsettiğiniz üzere lastik ve iç lastik paketlerinin uygun fiyatlara satıldığını defaatle şahit oldum. Son zamanlarda kargo firmasından dolayı bir miktar sorun yaşıyorlar fakat hem fiyatları iyi hem de ürün çeşitleri oldukça geniş.

   Like

 3. Diyelim ki, yurtdışına sık gidip geliyorum, oradan kendime bisiklet aldım, türkiye’ye getirdiğimde (mesela havaalanında) gümrük prosedürleri işliyor mu, işliyorsa nasıl? Başarılar, site güzel gidiyor…

  Liked by 1 person

  1. Öncelikle teşekkür ederiz 😎 Bisikleti aldığınız ülkede ödediğiniz rakamın içerisinde öncelikle vergi var ve oranın havaalanında o vergiyi geri iade alıyorsunuz bu ilk önemli nokta. Türkiyeye girdiğinizde büyük boyutlu kargoları teslim aldığınız ayrı bir nokta var oradan teslim alıyorsunuz ve ekstra bir vergi ödemiyorsunuz. İki bisiklet olursa yanınızda büyük ihtimal vergi prosedürüne tabi olursunuz.

   Liked by 1 person

 4. Gerçekten çok faydalı ve yol gösterici bir yazı olmuş. Amazon.com ve amazon.de sitelerinden ben de çok defa alışveriş yaptım ve bahsettiğiniz, doların ya da euro’nun TL’ye çevrildiği zaman oluşan 20-30 kuruşluk kur farkını merak etmiştim ama çok da üzerinde durmamıştım. Ödemeleri hep türk lirası olarak yapmıştım. Sanırım bu nedenle ciddi zarardayım 🙂 Bundan sonra direkt dolar ya da euro olarak ödeyeceğim. Böyle de kişisel bir faydası oldu bana bu yazının. Amazon’un bir güzel yanı da; 30 euro’yu geçen ürünlerde gümrük vergisini ödeme sırasında alıyorlar ve ürün size ulaştığında herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Bahsedilen siteler dışında, bike-components.de sitesini de öneririm. Kargo ücretleri 15 eurodur. Bir de benim hiç kullanmadığım ama arkadaşımın kullanıp sorun yaşamadığı, yanlış bilmiyorsam ispanya menşeili bikeinn.com sitesi var. Orada da çeşit çok fazla ve incelediğim kadarıyla fiyatlar uygun. Ayrıca ürün fiyatlarını TL olarak gösteriyor ve yine amazon gibi gümrük vergisi olursa ödeme sırasında ücretini alıyorlar.

  Liked by 1 person

  1. Merhabalar Soner 😊 Öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederiz. O kur farkına vakti zamanında biz de çarpıldık ve açıklamayı da boynumuzun borcu bildik. Amazon.de nin 30€ üzeri işlemlerde vergi noktasında sağladığı avantaj çok güzel tek seferde ödeniyor ve kapıda ödeme yapmıyorsunuz 🤙🏽 Bileinn sitesini duymadım ama bir bakacağım 👍🏼 Tavsiye için teşekkürler

   Like

 5. Merhaba,güzel ve bilgilendirici bir video olmuş.Tebrik ederim.Ama sigma sports,dark cyles olsun diger bisiklet satış konusunda avrupanın diger önde gelen siteleride olsun,1500 euro/dolar maliyeti olan bir bisikleti almak istediğimiz takdirde gönderme yapamayacaklarını söylüyorlar ve bu çok can sıkıcı ki zaten hesapladıgında arada 2bin tl ha oynuyor ha oynamıyor ki bence degmez yani gidip yerinden alınca yine okadar ooo inanılmaz ucuz aldım diye söylenemez.Oyüzden bana göre zahmete değmez.Ama ülkemizde bu açıgı kapatan sizinde dediğimiz gibi ürün çeşitliliği olsun yeni gelen ilk ürünleri Türkiyede satan magaza özelliği olsun, Erdoğanlar Bisikleti tek geçerim 🙂 Teşekkürler yazı için 🙂

  Like

  1. Ne yazık ki Ülke şartları farklı noktalara yönelmemize sebep oluyor. Yurt dışı alış veriş konusunun içeriği bahsettiğin gibi bisiklet ise o zaman gidip almak yada gelen bir yakından rica etmek en sağlıklı ve ucuz yöntem olacaktır. Rica ederiz 🙂

   Like

 6. Merhaba. Çok açıklayıcı, teşekkürler. Benim sormak istediğim bir şey var. Gümrük vergisini ödemek nasıl mümkün oluyor? Yani bir yerde alıkoyuyorlar da sonra biz mi gidip alıyoruz yoksa ödeme yapıyoruz bize mi geliyor 🙂 Teşekkürler.

  Like

  1. Selamlar Bilal 🙂 Gümrük vergisi paket teslimi için kapımıza gelen posta memuruna nakit olarak ödeniyor. Yani 100 euro tutarında yapılan alış veriş için memura kapıda 18 euro ve duruma göre 4-5TL tutarında gümrük sunum vergisi ile beraber ödeniyor.

   Like

   1. Siz var ya bitanesiniz hocam. Wetsuit almak istiyorum. Ne alınır nasıl alınır diye araştırırken bir şekilde yolum buraya düştü. Rastgele bir yorum bıraktım bir ümit. Şimdi ne kadar değerli içerik ürettiğinizi gördüm. Bisikleti de öğrenmek istiyorum. Bundan sonra sıkı takipçinizim. Çok teşekkürler.

    Liked by 1 person

 7. Bilgiler için çok teşekkür ederim.Peki bir sorum olacak size.ROX 6.0 modeli için bende böyle bir şey ya da TR den ikinci el bir şey alamayı planlıyorum.Bir satıcı ile görüştüğümde Çin üzerinde bunun modelin dandik olan versiyonları da geliyor.Buna ekleyerek Sigma distibürtörü garanti kapsamına sokmuyormus bu cihazları diyor.Ben şimdi Almaya ya da Amerikadan böyle bir cihaz alsam.Ve bir sorunla karşılaşsam nasıl bir yol izlemek lazım.Hem yurtdışı alımlar için soruyorum hem de yurtdışından gelip burada satılan ürünler için soruyorum.Şimdiden teşekküler cevabınız için.

  Like

  1. Selamlar Ozan 😎 İkinci el alacağın bir ürün için distribütör firma ekseriyetle fatura ister ve fatura üzerindeki isim ile seninki farklı olunca garanti prosedürünü işletmek istemez haklı olarak. Yurt dışı ürünlerde de benzer durum söz konusu fakat firmasına göre de esneklik gösterilebiliyor. Yurt dışından aldığın bir üründe sorun yaşadığında mail ile merkeze ulaştığında en sağlıklı yönlendirmeyi onlar yapacaktır.

   Like

   1. Bu kadar hızlı dönüş için ayrıca teşekkür ederek bir şey daha eklemek istiyorum.Açıkça söylemek gerekirse tanıtımını daha önceden yapmış olduğunuz ROX 5.0 modelinin bir üst versiyonu 6.0 sahibinden.com ikinci el olarak bulmuş durumdayım satan kişi de zamanında yurtdışından getirdiğini 1 sene kullandığı soyledi.Büyük ihtimal garanti kapsamı dediğiniz gibidir zaten.Şöyle bir durum ortaya çıkıyor ben bu kişiden bu ürünü satın alsam kullansam bir sorun çıktığında kendi çabamla yaptırmak istersem yardımcı olacak firma yahut adresler var mıdır dışardan servis veren.

    Like

    1. Rica ederim 😊 Sigma markasının Türkiye distribütörü Aslı Bisiklet ve bu soruna en sağlıklı yanıtı onlar verebilir 😎 Bir de bu ürünler düzgün kurulduğu takdirde çok kronik problemleri olan ürünler değil. Sana ilk tavsiyem alım esnasında cihazın bisikletinin üzerinde çalışıyor olduğunu görmen. Kurulumunda da dikkat etmen gereken bir kaç parametre var gerçi satan kişiden bunu istemen daha iyi olur ama aklında bulunsun diye yazayım, mesela sensörlerin bisikletin aynı tarafında, magnet ve sensörler arasında da yaklaşık 1cm mesafe olması ürünü sağlıklı kullanmaya başlaman için ilk yapman gerekenler. Ekibimizde ben Rox 5.0, Ulaş 6.0 kullanıyor arada sensör magnetlerin birbirini görmemesi gibi sorunlar oluyor ama oldukça cüzi ve fiyatını muadilleri ile kıyasladığında oldukça başarılı.

     Like

     1. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için bu arada videolarınız ve yazdınız blog yazılarınız çok eğitici bilgilerle dolu.Bunun içinde ayrıca teşekkür ederim.Umarım karşılamak dileğiyle.

      Like

 8. Yurt dışından ürün getirtmenin en iyi yolu bence Glocalzone (www.glocalzone.com). Site üzerinden seyahatini açan gezginlerden ürün istiyorsunuz ve sizin için alıp getiriyorlar. Harika bir iş!

  Like

  1. Selamlar Defne 😊 Bahsettiğin güzel bir çözüm olabilir ama tanımadığın bir kişiden aldığın ürünleri getirmesini istemen hele ki ürünler pahalıysa bir miktar risk ihtiva ediyor.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.