Rapha Amsterdam Mağazası

Rapha-Amsterdam-Store (6)
Bu ay içerisinde kısa bir Amsterdam ziyareti yapmam gerekti. Gitmişken şehirdeki bisiklet hayatını ve uzun süredir merak ettiğim Rapha mağazasını da görmeden gelemezdim. Çok kısıtlı bir zaman kalabildiğim için şehir içindeki bisiklet tecrübem de o oranda kısa oldu. Kontra pedal çok eski bir bisiklet kullandım.
Rapha-Amsterdam-Store (4)
Rapha-Amsterdam-Store (3)
Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki şehir içerisinde yaya kadar bisikletli ile karşılaşabiliyorsunuz. Bütün yollar bisikletliler için ayrılmış durumda. Çoğu yolda çift şerit bisiklet yolu görmekte mümkün. Her sokakta en az 4 tane farklı bisiklet park alanı mevcut.
Rapha-Amsterdam-Store (2)
Şehir içerisinde tanışıp konuştuğum insanlarladan öğrendiğim ve gözlemlediğim kadarıyla bisiklet yaşamlarının bir parçası. %90 oranında ulaşım için kullanıyorlar. Bisikletler eski ve ağır olduğu kadar da sağlamlar. Benim gibi birini bile (son dietten sonra 74 kiloyum 🙂 rahatlıkla arkasında taşıyabiliyor. Bunda en önemli etken kültürel farklarımız ve şehrin coğrafi yapısının bisiklete müsait olması.
Rapha-Amsterdam-Store (1)
Raylı ulaşımda bazı vagonlar bisikletli olarak ayrılmış ve bisikletlerin rahat taşınabilmesi için özel bölümler yapılmış durumda. Toplu taşıma girişleri de buna uygun bir şekilde geniş ve istanbul metrolarında da rastladığımız çift kapılı sistemler ile döşenmiş.
Rapha-Amsterdam-Store (27)
Şehrin merkezindeki Vondelpark içerisinde bir ara bisiklet festivali var hissine kapıldım. Park içerisinde kaldırımların arasındaki büyük yollar tamamen bisiklet kullanımı için ayrılmış. İnsanlar bisikletleri ile parka gelip çimlerde kısıtlı olan güneşin tadını çıkartıyor ya da 47 hektar’lık muhteşem bir yeşilliğin içerisinde sporunu yapıyor.
Rapha-Amsterdam-Store (25)
Rapha mağazası Dam Meydanına yaklaşık 1.5km kadar bir uzaklıktaki Wonvenstraat sokağı içerisinde. Yürüyerek çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Mağaza içerisi ve dış vitrini çok güzel dizayn edilmiş. Mağazanın içerisine girdiğinizde kendinizi İtalya yada Fransız menşeili lüks bir monobrand içerisinde hissediyorsunuz.
Rapha-Amsterdam-Store (22)
Rapha markalı jersey’ler, şapkalar, aksesuar ve kozmetik ürünleri içerisinde kendinizi kaybetmeniz çok mümkün. Fakat fiyatlar bir de Euro üzerinden olunca çabuk kendinize geliyorsunuz.
Rapha-Amsterdam-Store (14)Rapha-Amsterdam-Store (21)
Mağaza personeli çok güler yüzlü ve size her konuda yardımcı oluyorlar. Çok büyük bir mağaza değil fakat içerisinde  inceleyebilceğiniz geniş bir ürün gamı mevcut. Mağazanın ikinci katında kahvenizi içip güncel yarışları takip edebildiğiniz küçük bir kafesi de mevcut.
Rapha-Amsterdam-Store (19)
Bilmeyenler için kısaca RCC (Rapha Cycling Club) hakkında da bahsedeyim. Rapha’nın dünya genelinde 21 şehirde store’u bulunan çok büyük bir bisiklet komünitesi. Kulüp üyelerine sağladığı bir çok avantajı mevcut.
Rapha-Amsterdam-Store (16)Rapha-Amsterdam-Store (17)Rapha-Amsterdam-Store (15)
Store içersinde her hafta düzenlenen etkinlik takvimleri mevcut. Haftalık düzenlenen bu etkinlikler ile antremanlarınızı rapha üyesi diğer bisikletçiler ile yapabiliyorsunuz.
Üyelere alışveriş sırasında sağladığı ufak bir iskontosu ve her store içersinde istediğiniz kadar alabileceğiniz ücretsiz kahve ikramı bulunuyor. Yarış sırasında hasar görmüş formalarınızı ücretsiz olarak değiştirme garantisi sunuyor ve üyelere gönderdiği kargoları yarı ücreti ile gönderiyor.
Rapha-Amsterdam-Store (18)
Yeni üyelik kartınızla birlikte Mondial dergisi aboneliğini de hediye ediyorlar. Kulüp üyelerine özel 200 parçalık bir koleksiyona da erişiminiz geliyor. RCC üyeleri sürüşünüzü geliştirmenizde de size yardımcı oluyor.
Rapha-Amsterdam-Store (26)
RCC üyeleri olarak gittiğiniz şehirde Rapha store’dan fotoğrafta gördüğünüz Canyon bisikletleri günlük 20€ karşılığında kiralayabiliyorsunuz. Üyeler harici kiralama yapmıyorlar. Üyelikle birlikte Strava RCC klübüne de giriş sağlayabiliyorsunuz. RCC üyeleri ile Strava üzerinden interaktif bir paylaşım da gelmiş oluyor.Rapha-Amsterdam-Store (12)
2017 üyeliği yıllık olarak 220$. Sürekli yurt dışı seyahatleri yapan biriyseniz ve gittiğiniz yerlerde güzel yol bisikletleri ile sporunuza devam etmek istiyorsanız bence güzel bir fırsat. Ülkemizde henüz faaliyet göstermeseler de sundukları daha birçok imkan için birim bazında düşündüğünüzde çok uygun bir fiyat.
Mağazayı bu kadar methetmişken istanbul gibi bir şehir içerisinde bile Sedona dışında başka bir Concept mağazamızın olmayışı da beni üzdü. Sedonanın mağaza ve vitrin tasarımlarının da Rapha’dan aşağı kalır yanı yok. Bunun için bence mağazaya sihirli eliyle dokunan Berk’e de bir teşekkür etmemiz gerek.
Umarım bizde birgün bu imkanları yerli bir marka ile ülkemizde yaşayabiliriz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.