Ne Demek Üşüyorum!

Bu yazıyı Ekim ayı sonlarına doğru yazmayı düşünüyordum fakat kışlık ekipmanları kullanıp aksetmek istediğim tecrübelerimi bir miktar daha biriktirip mart ayı içerisinde sizinle paylaşmanın daha uygun olacağını düşündüm. Hadi iyisiniz.

Ekim sonu gibi yüze çarpan rüzgarın şiddeti azalan hava sıcaklığıyla birleşince kısa kollu bisiklet formasının dönemsel misyonu da tamamlanmış oluyor.
Soğuk havalarda nasıl giyinmemiz hangi ekipmanı seçmemiz konusuna geçmeden önce bazı temel hususlara değinmem gerekiyor.

“Üşümemek için giydiğin 6 kat seni soğuktan korumaz Alo 182 ile İç Hastalıklarına önden randevu alır.”

Üzerimizdeki kıyafetin hem nefes alması hemde teri vucudumuzda tutmayıp üst katmana aktarması gerekir. Termal içlik kullanmalıyız bunun için çok fazla tercih söz konusu fakat dikkat edilmesi gereken husus ise; bisiklet sporu için üretilen termal içliklerin diğer branşlar için üretilenlerden farklı teknik özelliklere sahip olmaları. Kayak bölümünden alacağınız termal içlik ile Ghost Rider gibi yanarak yol alırsınız. Sınırlı bütçeler için yerli üreticimiz Exuma’da güzel seçenekler mevcut aynı şekilde Decathlon’u da bütçe dostu gruba ekleyebiliriz. Bütçe sorunu olmayanlar için Mavic, POC, Castelli, Santini, Specialized gibi markalarında profesyonel çözümleri mevcut.

Mavic Termal
Mavic Ride Long Sleeves Tee-75€ https://shop.mavic.com/en-be/wind-ride-long-sleeves-tee-d7098.html

Modelliği ile mesleğime olan sevgimi tüketen Serkan’ın üzerinde Mavic’in göğüs kısmı rüzgar kesme(windstopper) özelliğine sahip termal uzun kollu içliğini görüyoruz. Esnek yapısı ile üst bedeni tam manasıyla sarıyor, göğüs kısmındaki windstopper ise işini oldukça iyi yapıyor. Diğer alternatif Decatholun bisiklet bölümünde bulabileceğiniz termal içlik. Kalitesini Mavic ile kıyaslayamam fakat 10 derece sıcaklığa kadar fiyatının hakkını verdiğini söyleyebilirim.

POC AVIP Softshell Jacket
POC AVIP Softshell Jacket 300€ http://www.pocsports.com/eu/cycling-apparel/avip-collection/
POC AVIP Softshell Jacket 2
POC AVIP Softshell Jacket 300€ http://www.pocsports.com/eu/cycling-apparel/avip-collection/

Termalin üstünden yine windstopper ve yağmur geçirmez özelliğe sahip bir softshell ceket giymeniz faydanıza olacaktır. Fotoğrafını gördüğünüz POC alabileceğinizin en iyilerinden iki tane alıp temiz kullanıp 5 yıl sonra geri iade edip paranızın %50 sini geri alabiliyorsunuz. Yazarken ben bile inanmadım. Mavic termal içlik POC softshell ikilisi 0-10 derece arasında Serkanın soğuktan akıl sağlığını yitirmesini bir çok kez mani oldu.

Tayt kısmı en kolayı yine yeşillere kıyıp Mavic, POC gibi markalardan ürün tercih edebileceğimiz gibi yerli markamız olan Exuma’dan alış veriş yapıp, paramızın büyük kısmı cebimizde kalabilir. Aslında konu markadan ziyade doğru ürünü almak; tayt içinde en önemli konu yine windstopper özelliği olan termal ürünler tercih etmekten geçiyor. Fotoğrafta görünen Mavic askılı tayt düzgün kullanım ile uzun yıllar size hizmet eder fiyatından ötürü sezonu haricinde yurt dışı sitelerde indirim kovalamakta fayda var. Yerli üreticimiz Exuma bütçe dostu ürünleri ile yine gönlümüzü fethediyor bakmakta fayda var. Exuma kalp ben.

Shimano Asphalt H2O
Shimano Asphalt H2O 40€
Shimano Asphalt H2O
Shimano Asphalt H2O 40€

Kişiden kişiye değişmekle beraber vücudumda ilk önce ayaklarım üşür bu bilgiyi de niye paylaştım bilmiyorum. Kilitli pedal ile kullanacağınız ayakkabınız direk kışlık olabileceği gibi benim gibi üzerinde kışlık ayakkabı kılıfı alıp hem sıcak kalmasına yardımcı olmuş hemde yağmurdan korumuş olursunuz. Ayakkabım daha once incelemesini yaptığımız Shimano RP5 kılıf ise yine Shimano nun Asphalt H2O serisi yağmura karşı dayanıklı ve içi polarlı modeli.

Ellerimizi soğuktan korumamız konusunda son derece yetenekli olan polar kışlık bisiklet eldivenlerini oldum olası sevemediğimden tercihimi ince profilli B’TWIN 500 dağ bisikleti eldiveninden yana kullandım. Hava sıcaklığı 5 derecenin altına düştüğü zamanlar ellerim üşüyor ama en azından bisikleti kalın profilli fırın eldiveni türevleriyle kullanmıyor vites ve fren kollarına daha hakim olabiliyordum.

BuffMask

Boyun ve kafa kısmını tabiki atlamıyoruz. Boyun için Buff tercih eden Serkan’ın yerine Decathlon’dan alacağınız yüz maskesi ile siz de Scorpion olabilirsiniz. Boyunluğunuz ile aynı zamanda yüzünüzü de kapatmak istiyorsanız, seçerken yüksek eforlarda nefes alis-verşinizi engellemeyecek bir malzemeden olmasi ve gerektiğinde hızlıca yüzünüzden çıkartabilecek bir yapida olmasi sürüş konforunuzu da arttiracaktir. Her malzeme ayni işi görüyor mantiğiyla seçim yaparsak, vucut ısımız yükseldiğinde nefes alıp vermek çok zor olacak ve direk performansınızı etkileyecektir.

Bol hava girişine sahip kaskınız yaz kış işini güzel yapar fakat kışın o soğuğu kafanıza verdiği zaman konfor düzeyiniz aşağı doğru seyreder. İmdamıza yetişen polar kask altı bereler ile bu sorunu basitçe halledebiliriz. Tercihim Santini kask altı kışlık bere. Kulakları örten formu ve polarlı iç yapısı ile oldukça konforlu ayrıca kaskın kafanıza daha düzgün oturmasını sağlıyor.

Son olarak toparlayacak olursam soğuk havalarda gerekli konfor tedbirlerini almanız ve doğru ekipmanı kullanmanız ile bisiklete binmek işkence haline gelmez. Mayıstan Ekime kadar bisiklete binmek yerine bunu 365 güne yaymak bizim elimizde.

Ne Demek Üşüyorum!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s